Milí otcovia

Autor: Ján Dolhý | 27.8.2013 o 22:35 | (upravené 27.8.2013 o 22:41) Karma článku: 15,41 | Prečítané:  742x

Práve som cestoval vlakom a zamýšľal som sa nad tým, prečo nie všetci otcovia vedia byť skutočnými otcami. Spomenul som si na niekoľko mojich kamarátok a kamarátov (a nie je ich málo), ktorí sú často ranení a zraňovaní práve svojimi vlastnými otcami. Tými, ktorí by mali mať v ich živote presne opačnú úlohu.

Nad tým, prečo je to tak, sa teraz však nechcem zamýšľať. Chcem napísať zopár (možno) opovážlivých slov. Ak tento článok chytí za srdce čo i len jedného jediného otca, môžem si povedať, že som to nepísal zbytočne. Uvedomujem si, že ja, mladý zasran, by som pravdepodobne nemal mať tú drzosť niekomu staršiemu a skúsenejšiemu kydať do jeho života. No risknem to!

Takže milý otec svojich detí! Chcem Ťa dnes poprosiť, aby si urobil niečo, čo nemáš vo zvyku. Možno to bude znamenať aj to, že dnes nepôjdeš do krčmy. Možno je to miesto, ktoré sa stalo tvojím útočiskom. Možno, že aj preto, že doma si toľko toho vypočuješ. Čo všetko robíš zle, resp. aký si zlý. Ak tam nechodíš, stále však nemáš vyhraté. Ako správny chlap, správny otec, nezabudni na svoju manželku, matku tvojich detí. Prines jej domov len tak peknú kyticu kvetov. Aj napriek tomu, že Ti už možno dlho nepovedala nič milé. Premôž sa a buď chlap! Máš šancu prelomiť ľady, ktoré sa už tak dlho nehýbu. Prekvap ju, možno ona nabudúce prekvapí teba. Ak máš odvahu, zober ju niekam na večeru. Jak za mládí. Len tak. Prekonaj svoju hrdosť a sprav gesto lásky smerom k tvojej manželke. Možno vďaka tomu vytvoríš priestor na zázrak.

Ak máš doma malú dcérku, prines jej domov  plyšáčika, prečítaj jej pred spaním rozprávku, daj jej pusu na dobrú noc, objím ju a povedz jej, že ju máš rád. Povedz jej, že je krásna a že si na ňu hrdý. Veľmi Ťa o to prosím, tvoja dcérka to potrebuje viac ako si myslíš. Ak je tvoja dcéra už staršia, môžeš vynechať tú rozprávku pred spaním:), ináč som presvedčený, že podobné kroky by ju nesmierne potešili. Príp. si nájdi čas špeciálne pre vás a pozvi ju napr. do kina, alebo možno aj na večeru. Prekvap ju, šokuj ju! Ukáž jej, že má pre teba veľkú cenu. Nezabudni tiež na kvety, myslím, že tomu sa vždy ženy potešia. Dlho si sa už hral na tvrďasa, teraz jej ukáž aj svoju citovú stránku. Daj šancu vytvoriť si bohatý vzťah so svojou dcérkou. Pomôžeš tým nielen jej, ale aj sebe. Tvoja dcérka Ťa potrebuje. Drahý otec, buď otcom s veľkým „O".

Ak máš doma malého synčeka, prines mu len tak  poriadne autíčko, alebo nejakú kvalitnú zbraň, ktorou bude môcť mamke rozbíjať vázy. Ulož ho spať, nezabudni opäť na rozprávku, objím ho a povedz mu, že ho máš rád. Povedz mu, že si šťastný, že ho máš. Ak sa tvoj syn začína meniť na mocného chlapa, nezabudni ho pochváliť. Nájdi si čas a zober ho napr. na futbal. Alebo choď si s ním zahrať tenis. Aby vedel, že si tu nielen pre celý svet, ale aj pre neho. Venuj sa nielen svojej práci, svojim kamarátom, ale nezabúdaj, že si predovšetkým zodpovedný za chlapa, ktorý Ti rastie pred očami a potrebuje sa od Teba toľko toho naučiť. Potrebuje nasiaknuť mužstvo od muža, ktorý by mal byť preňho tým prvým a najväčším vzorom.

Veľmi Ťa prosím, ak niečo podobné nemáš vo zvyku, pozbieraj všetky sily čo v sebe máš a urob to hneď. Bude to možno najťažšia vec, akú si kedy urobil, ale ty si hlava rodiny. Buď chlap a urob prvý krok. Prekvap svoju rodinku a možno budeš prekvapený aj ty. A možno s tým nebudeš vedieť prestať. Možno sa to stane tvojou novou životodarnou silou. Životodarnou silou vašej rodinky. Nebuď otec z povinnosti, buď otcom z lásky. Veď ty sám si si to zvolil, tak sa do toho poriadne opri a bojuj o svoje šťastie a šťastie tvojej rodinky. Veľa šťastia!

Na záver by som ešte veľmi rád zo srdca poďakoval všetkým úžasným otcom, ktorí sú nasledovania hodní. Ste mi vzorom a nádejou, že sa to dá. Dúfam, že ak sa jedného dňa zobudím do môjho prvého otcovského rána, odštartujem rovnako úspešné otcovstvo. Ďakujem!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?