Syn Boží ako týpek

Autor: Ján Dolhý | 4.6.2013 o 14:25 | (upravené 30.6.2013 o 14:44) Karma článku: 11,18 | Prečítané:  1072x

Ako si ľudia predstavujú Ježiša? Mám pocit, že ako chlapíka s dlhými vlasmi, s mierne zarasteným strniskom, v tvári a oblečený do akéhosi podivného odevu, čo sa podobá  vrecu na zemiaky. Priznám sa, že tento obraz mám v hlave aj ja. Asi najskôr preto, lebo takto nejako vyzeral vo filmoch, ktoré som videl, alebo jednoducho tak si predstavujem ľudí z vtedajšej doby. Ale akým bol človekom? (Teda, ak Ho tak smiem nazvať.)

Pokúsim sa vám opísať moju predstavu o Ježišovi. Podľa mňa to musel byť riadny týpek. Už len pre to, že On je Syn Boží. Cítiš ako veľkolepo to znie? Skús si to povedať nahlas: SYN BOŽÍ. Podľa mňa to znie grandiózne. Hoci sa narodil v nejakej prachom zapadnutej maštali, našli si k nemu cestu akýsi králi, aby Ho oslávili. Našli si k nemu cestu aj obyčajní pastieri. Už pri Jeho narodení je zrejmé, že On bude kamoš všetkých. Od najbohatších až k najchudobnejším. Počas svojho života má okolo seba mnoho obdivovateľov. Hrnuli sa k nemu nespočetné zástupy ľudí, aby Ho počuli rozprávať, aby Ho videli, aby Ho jednoducho zažili. Aby zažili na vlastnej koži toho bájneho chlapíka, čo má tak pútavý prejav ako nikto iný doposiaľ. Bol to ten najvychýrenejší rečník vôbec a nepotreboval na to žiadne špeciálne vzdelanie ani žiadnu reklamu. Podľa mňa to bol taktiež najväčší revolucionár, aký kedy chodil po tejto planéte. Nemal zábrany pustiť sa do reči s mýtnikmi, pohanmi, prostitútkami, či dotýkať sa ľudí s prenosnými chorobami. Tí, ktorí boli u ľudí na odstrel, resp. v tej dobe na ukameňovanie, u Neho boli rovnocenní spoločníci. Veril v dobro ľudí. Čo je ale zaujímavé, veril aj v dobro beznádejne odpísaných ľudí, zlodejov, kriminálnikov a pod. Napriek tomu, že sa ľuďom snažil poukázať predovšetkým na akési neznáme Nebeské kráľovstvo, neignoroval ani ich pozemský život a rozdával rady, ako si ten pozemský život skvalitniť a urobiť krajším. Kde tu sa prišiel zabaviť aj na svadbu a nepohrdol ani dobrým vínkom. Jednoducho príjemný chlapík aj do spoločnosti a veľký sympaťák. Bol nielen teoretik, ale taktiež aj praktik. Vedel pomôcť ľuďom v núdzi. Ak to bolo nutné pre dobro veci, neváhal vytasiť ani svoju božskú moc, aby urobil zázrak. Nie, aby sa povyšoval, ale aby pomáhal beznádejným.

Ale viete, čo ma udivuje najviac? Napriek tomu, že to bol Syn Boží, nebol privilegovaný. Jeho život nebol vždy len veselý. Nebol uchránený od rôznych bolestí a utrpenia. Napriek tomu, že sa snažil urobiť svet krajším, stretol sa z nevďačnosťou a nepochopením. Vie, aké to je, keď ti zomrie pozemský rodič či blízka osoba. Vie, aké to je, keď ťa zradia či sklamú tvoji najbližší. Sám to totiž pocítil na vlastnej koži, hoci bol Synom Boha. Vie, aké to je byť neprávom odsúdený či zabudnutý. A keď príde Jeho koniec, obetuje svoje utrpenie a svoju smrť za všetky naše špinavosti, a to len pre to, aby sme raz my mohli prísť k Nemu.

Prišiel, videl, zažil, zvíťazil a teraz čaká na mňa, na teba. Nechal nám tu návod na jednoduchší, krajší a plnohodnotnejší život. Priateľu, poviem ti, nebude to ľahké. Ale taktiež viem, že Jeho návod je bezpochyby ten najlepší.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?