Janyho prvotina (alebo úvod do môjho blogovania)

Autor: Ján Dolhý | 21.5.2013 o 20:25 | (upravené 30.6.2013 o 16:38) Karma článku: 2,29 | Prečítané:  197x

Cítim sa, ako keby som práve mal prvýkrát vystúpiť na divadelnú scénu. Prvýkrát pod paľbou stovák očí, ktoré majú zdanlivo mučivý pohľad na moje prvé vystúpenie. Som značne nervózny a v očakávaní ako to celé dopadne a ako bude pokračovať moja kariéra.

Myslím, že tie predchádzajúce riadky by vcelku obstáli ako úvod k mojej prvej téme. Nie aby som bol veľký fanúšik dodržiavania kompozície literárnych textov, ale aby som hneď pri mojom prvom zrode skromného diela neodplašil učiteľky slovenčiny, pre istotu som tu hodil aj nejaký ten úvodík. Nemám rád literárne pravidlá. Čo však ale neznamená, že nemám rád literatúru. Vzhľadom na to, že píšem svoje prvé riadky, ktoré môžu uzrieť svetlo sveta som mierne nervózny a cítim istý tlak. Som autor bez akýchkoľvek skúseností. Žiadne z mojich písomností neboli nikdy publikované (ak nepočítam básničku v školskom časopise) a teda neviem, ako ma príjme sorta čitateľov. Ani len netuším koľko kliknutí na moje články mám očakávať. Paradoxom je, že ja výtvory blogerov čítam len veľmi zriedka, resp. vôbec. Ale keď sú tu ľudia, ktorých to baví a zaujíma, rád im pridám texty navyše. Aspoň budú mať na trhu blogov širší výber.

Pravdou ale je, že veľmi rád píšem. Možno niekedy aj o hlúpostiach, ale predsa len, ten pocit, že hádžem svoje myšlienky do notebooku na pomyselný papier, je pocitom, ktorý mi mojká moju dušu. Ani neviem presne prečo som odrazu dostal nápad začať blogovať. Ale keď už to na mňa prišlo, tak prečo to neskúsiť. Možno nastal čas, aby moje zamyslenia, úvahy, príbehy či podobné textoviny čelili pochvale či kritike čitateľov. A povedzme si úprimne, kto z nás by pohrdol pochvalou? Za ďalšie kritika tipu „chcem ti pomôcť“ nikdy nie je na škodu. Kritikom tipu „si trápny“ alebo „chcem ti ublížiť“ odkazujem, že ich názor ma zaujíma asi tak, ako môjho profesora, prečo som nespravil zadanie načas. Je možné, že moje podvedomie si pýta hodnotenie slov, ktoré generuje moja myseľ po tom, čo ju kopne múza. Možno nastal čas tie slová konečne prestať hádzať do šuplíka zvaného „NEOTVÁRAŤ!“ a dať ich svetu. Každopádne sám som zvedavý, aký to bude mať dopad na mňa, na moju tvorbu a do akej miery ma to dokáže ovplyvniť.

O čom budem písať? To ešte presne neviem ani ja sám. Môžem ale hádať! Keď ma kopne spomínaná múza, tipujem, že ma bude kopať do miest týkajúcich sa oblastí ako je priateľstvo, láska, život a pod. S určitosťou viem povedať, že tu nenájdete žiadne odborné články, žiadne návody atď. Po zopár článkoch sa určite vykryštalizuje aj môj profil a ja sám budem múdrejší. Uvedomujem si, že odborníci by mi pravdepodobne radili, aby som mal jasno v tom, čo chcem písať a koho chcem osloviť. No úprimne, mne na začiatok stačí aká-taká hmlistá predstava. O čom chcem písať? Nechám sa prekvapiť. Koho chcem osloviť? Samozrejme, každého kto sa pustí do čítania mojich skromných výtvorov. Jednoducho začínam písať preto, lebo ma to baví, nech píšem prakticky o hocičom.

Tento článok, podľa toho, čo som sa naučil na hodinách slovenčiny, by mal mať úvod, jadro a záver. Na počesť mojej prvotiny sa budem snažiť to tento krát s radosťou dodržať. A tak na záver ďakujem všetkým tým, ktorí mali tú odvahu a prečítali si tieto riadky. Verím, že som nikoho neodplašil a dúfam, že ak tu pribudne ďalší článok, dostanem u Vás ďalšiu šancu ukradnúť Vám zo života zopár sekúnd, možno niekedy minút.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?